Hírek, aktualitások

Madárodúkat készítettek az önkéntesek a Peszéri-erdőben

A tavalyi önkéntes tevékenységekben gazdag esztendőt követően évadnyitó programmal vártuk a résztvevőket január 13-án a Peszéri-erdőben. Ezúttal a jelenlévők „A”-típusú madárodúkat készítettek gyalult deszkákból.

A résztvevőket dr. Vadász Csaba, az esemény egyik házigazdája köszöntötte, és beszélt az erdőkben kihelyezett mesterséges odúk fontosságáról. Mivel a költésre alkalmas öreg fák és természetes költőüregek száma meglehetősen kevés, ezért az erdei élőhelyeken is így segíthetjük a madarak (például kék cinege, örvös légykapó) sikeres költését.

Az önkéntesek gyalult deszkákból állították össze a madárodúkat. (Fotók: Schneider Viktor)

Az általunk elkészített „A” típusú odúkban várhatóan kék cinege és örvös légykapó fog költeni. A kékcinke a Peszéri-erdő gyakori, konstans fészkelőfaja – ugyanakkor a költésre alkalmas mikroélőhelyek száma igencsak limitált: sokkal kevesebb szűk bejáratú odú van, mint amennyire a kékcinkék részéről igény lenne.

Mesterséges odúban kotló kék cinege.

Az örvös légykapó a Duna-Tisza közén a nagyobb kiterjedésű tölgyesekben, illetve ártéri erdőkben van jelen költő fajként – de korántsem konstans faja alföldi erdeinknek. A Peszéri-erdő szerencsére stabil örvös légykapó populációnak ad otthont, de költésre alkalmas odvak száma e faj számára is limitált. Ezen madaraknak a védelme néha apróságnak tűnő dolgokon múlik: ami önkénteseinknek egy nap munkájába került, az a kékcinke költőállománynak az állománynövekedést, az örvös légykapó költőállománynak a biztos fennmaradást teheti lehetővé.

A hideg időjárás ellenére a jó hangulatú esemény eredményeképpen 64 darab „A”-típusú madárodút barkácsoltak a lelkes résztvevők. A nyers fából készült odúkat a megfelelő kezelés után a kora tavaszi időszakban önkénteseink segítségével helyezzük ki a Peszéri-erdőben. A költési időszakban pedig jelölőgyűrűkkel látjuk el az ott költő és nevelkedő egyedeket.

Az UNESCO Németország „Kulturweit” programjának résztvevői is részt vettek az odúk barkácsolásában.

Amennyiben szeretne hozzájárulni a Peszéri-erdő természeti értékeinek megőrzéséhez, csatlakozzon hozzánk önkéntesként! A következő önkéntes napot 2024. február 11-én tartjuk.

A témához kapcsolódó korábbi írásunkat itt olvashatják.

Bánsági Éva, dr. Vadász Csaba, Schneider Viktor