Izsák (Kolon-tó), Aqua Colun tanösvény
Szeretettel köszöntjük kedves látogatóinkat a megújult Aqua Colun tanösvényen!
Hossza: 3480 m
Megközelítés: a Kolon-tó Kecskeméttől 27 km-re délnyugatra fekszik, és több irányból is megközelíthető. Legkönnyebben az 52. számú főútról Izsák felé letérve érhető el. A tanösvény Izsákon a sportpályánál indul, majd a nádas szélén halad tovább a kilátóig.
GPS: 46°48'34.4"N 19°20'18.3"E, 46.809550, 19.338428
Állomások száma: nyolc
Nyelv: magyar
Bejárható: egész évben, gyalogosan
Látogatásra ajánlott időszak: egész évben
A Kolon-tó a régió egyik legnagyobb és egyben legjelentősebb lápi jellegű mocsara, amely a Turjánvidéken található. A változatos vizes élőhelyeket rétek, láperdők és homokbuckák határolják. A Kiskunsági Nemzeti Park részeként a védett, 3.058 hektár területből 630 hektár fokozottan védett. A tó több nemzetközi egyezmény hatálya alá is tartozik: Ramsari Egyezmény, UNESCO bioszféra-rezervátum, biogenetikai-rezervátum. Az Izsák, Páhi és Csengőd hármas határán található Közös-erdő pedig kiemelt jelentőségű erdőrezervátum magterülete.
A védett terület a Natura 2000 hálózat része. A Natura 2000 területek kijelölése ún. jelölő fajok vagy jelölő élőhelyek alapján történik. A Kolon-tónál nyolc ilyen jelölő élőhely közül a Közös-erdő láperdői, és a homokbuckák borókás-nyárasokkal tagolt nyílt homokpuszta gyepei kiemelt jelentőségűek.
Külön figyelmet érdemelnek a vizes élőhelyekhez kötődő állatfajok. A lápi álarcos-szitakötő, a lápi póc, a cigányréce, a vidra mind a zavartalan, tiszta vizű, nyílt vizekkel tarkított élőhelyeket kedvelik. A fekete gólya, a rétisas és a túzok ritka fészkelők errefelé. A több száz páros gémtelepen a legtöbb hazánkban költő gémfaj költ.
A mocsarak, rétek, láperdők és homokbuckák növényvilága szintén különleges értékeket rejtenek. A lápréteken szép számban virágzik a szibériai nőszirom, a kornistárnics és a régió ritka növénye, a réti iszalag. A fokozottan védett területen a mocsári kardvirág kisebb állománya is megtalálható. A láperdők impozáns növénye a nyári tőzike, melynek virágzó állományaival áprilisban találkozhatunk. A száraz homokterületeken találja meg életfeltételeit a kék szamárkenyér, a fekete kökörcsin és a fokozottan védett csikófark.
Az Aqua Colun tanösvény ismerteti a Kolon-tó jelenlegi állapotát és bemutatja a nagy kiterjedésű nádas-mocsár gazdag élővilágát. A tanösvény a sárga sáv jelzésű túraúton érhető el.
A Kolon-tónál működő Madárvárta a kiskunsági ornitológiai kutatások bázishelye. A területen programszerűen folyik a nádi énekesmadarak és vízimadarak vonulás-kutatása. Az Igazgatóság a Kiskunsági Madárvédelmi Egyesülettel közösen madármegfigyelő- és gyűrűző táborokat, valamint madármegfigyelő programokat szervez, melyekre előzetes időpont-egyeztetés alapján lehet jelentkezni.
A közeli Soltszentimre páratlan látványossága egy XIV. századi erődített templommaradvány, a Csonkatorony. A puszta közepén álló építmény mellett húzódó kanális, egykor a templomhoz tartozó vizesárok része lehetett. A sárga sáv jelzésű turistaút szintén érinti ezt a látványosságot is.
Kérjük, hogy a tanösvény látogatásakor az utakról ne térjenek le, illetve hangoskodással, szemeteléssel ne zavarják a természet nyugalmát. Kutyát csak pórázon vezessenek.
Állomások:
1. Információ
2. Élet az erdőben
3. Élet a nádasban
4. Aqua Colun
5. Élet a gyepeken
6. Élet a vízben
7. Madárvilág
8. Madárvilág