KEHOP Plusz

A Csaj-tó ökológiai állapotának javítása

A projekt címe: A Csaj-tó ökológiai állapotának javítása

 

A projekt azonosítószáma: KEHOP_Plusz-3.2.1-24-2024-00007

Kedvezményezett: Kiskunsági Nemzeti Park Igazgatóság

Támogató szerv: Nemzeti Fejlesztési Központ

Támogatás mértéke és összege: 100%, 530 000 000 Ft (Kohéziós Alapból, Európai Regionális Fejlesztési Alapból, Igazságos Átmenet Alapból és hazai központi költségvetési irányzatból)

Projekt időtartam: 2025.02.01 – 2028.11.30.

Projekt célja:

A projekt fejlesztési célja összhangban van a KEHOP_Plusz-3.2.1 Felhívásban megállapított projekt keretében megvalósítandó tevékenységekkel. A projekt megvalósításának legfontosabb célja a területen élő Natura 2000 jelölő fajok élőhely minőségének, a védett fajok életfeltételeinek jövőbeni kilátásainak javítása. A projekt célkitűzése a HUKN10007 Alsó-Tisza-Völgy Különleges Madárvédelmi Terület és a HUKN20019 Baksi-puszta kiemelt jelentőségű természet-megőrzési terület részét képező Csaj-tó infrastrukturális fejlesztése.

Az előkészítési projekt (KEHOP-4.1.0-15-2021-00105, Csaj-tó ökológiai állapotjavítása és bemutatási célú fejlesztése (projekt-előkészítés)) keretében egy olyan előkészítési dokumentáció jött létre, mely támogatja a tervezett megvalósítást és azt segíti minél hatékonyabban végrehajtani.

Az előkészítési projektben rendelkezésre áll:

  • A Csaj-tó teljes területének körbekerítése vonatkozásában a vadkárelhárító kerítés kiviteli szintű tervdokumentációja és a hozzákapcsolódó engedélyek, tanulmányok;
  • A Csaj-tó elektromos hálózat fejlesztésének – KÖF légkábel kiváltásának - tekintetében a kiviteli tervdokumentáció és az MVM Hálózat Zrt. Közműnyilatkozata;
  • A tervek alapján a vadkárelhárító kerítés kivitelezése tárgyában a közbeszerzési tanácsadásra és a közbeszerzési eljárás megindításához szükséges közbeszerzési dokumentáció.

A projekt keretein belül megvalósítani kívánt célok:

  • A kerítés építésével kizárásra kerülnek a területről az emlős predátorok (vaddisznó, aranysakál, róka, borz, kutya, macska), melyek éveken keresztül veszélyeztették, egyes években ellehetetlenítették a nádasokban és az alacsony vízszinten tartott tavak zátonyain költő madárfajok költését és fiókanevelést.
  • A meglévő zátonyok bővítésével és újak építésével olyan közösségi jelentőségű madárfajoknak, mint például a gulipán, gólyatöcs vagy a küszvágó csér teremtenénk biztonságos fészkelőhelyet, melyek állományai a természetes élőhelyek gyors kiszáradása miatt az utóbbi években jelentőse csökkentek.
  • A tavakat feltöltő és összekötő csatornák kotrásával, a rajtuk lévő zsilipek felújításával és újak építésével az olyan, csak az ott költő és átvonuló madárfajok számára fenntartott tavak feltöltése, vízutánpótlása és havária (botulizmus) esetén leeresztése gyorsan kivitelezhető lenne. Ezáltal az ott élő fajok költési sikere növekedne, állományaik stabilizálódnának, növekednének.
  • A légvezeték földkábelre történő cseréjével megszüntethető lenne a szabadvezeték által okozott madárpusztulás.

További információ:

Csikány Szilvia, projektmenedzser, e-mail: csikanysz@knp.hu, telefon: 06 30 514 3297

Bakró-Nagy Zsolt, szakmai felelős, e-mail: bakronagyzs@knp.hu, telefon: 06 30 867 4369