Tanösvények

Kiskunhalas, Fejeték tanösvény

Kedves Látogatónk!

Tájékoztatjuk, hogy a tanösvény pallósorát lezártuk, a gyalogos forgalmat más útvonalra tereltük. A Fejetéki-mocsár sajnos leszáradt állapotban van az elmúlt évek csapadékhiányos időjárása és a talajvízszint nagymértékű csökkenése miatt. A szárazodás miatt a pallósor körül több fa is kiszáradt, rádőlt az építményre, továbbá meg is süllyedt több helyen a tartóoszlopok körüli terület, így nem biztonságos a használata.

Hossza: 4000 m

Megközelítés: A tanösvény indító táblája a mocsár déli végében, a Tóth-horgásztó bejáratától kb. 70 méterre található. Parkolási lehetőség a centrumból, illetve  a Sós-tó felől érkezve a volt Somogyi Lakodalmasház előtt. Innen a Tóth-horgásztó irányában tovább haladva kb. 250 méterre gyalogosan elérhető a tanösvény.

Nyelv: magyar

Bejárható: egész évben, gyalogosan

Látogatásra ajánlott időszak: egész évben

Állomások száma: öt

A Fejetéki-mocsár a Duna-Tisza közére hajdan jellemző kiterjedt tőzeges mocsarak és nedves rétek egyik utolsó maradványa. Az 1992-ben 25 hektár kiterjedésben védetté nyilvánított, ma közel 34 hektárra bővült Fejetéki-mocsár a többi hátsági vizenyős területhez hasonlóan a csapadékból és a talajban szivárgó vizekből táplálkozik. Az elmúlt időszak térségi szintű talajvízszint csökkenése és az egymást követő csapadékhiányos évek következtében a terület fokozatos kiszáradásnak indult. Ezt sikerült megállítani a vízmegőrzési projekt segítségével, amely az eredeti életfeltételek rekonstrukciójával a biológiai sokféleség megóvását, ezzel ennek a ritka maradvány-életközösségnek a fennmaradását biztosítja. A terület fő jellegét az adja meg, hogy az elhalt növények anyaga az állandó vízborítású területek oxigénszegény körülményei között nem tudott teljesen lebomlani, így megindult annak felhalmozódása, tőzeggé alakulása.
A tőzeges talaj jelenlétét bizonyítja a terület növényzete is. A legmélyebb részeken viszonylag fajszegény, rekettyefűz bokrokkal tarkított mocsári nádasokat találunk, ezek szegélyeiben a terület legértékesebb társulásai, a zsombék- és magassásosok húzódnak meg.

A védett terület legértékesebb társulása a zsombéksásos, mely hajdan a Duna-Tisza közén nagy területeket borított. Vízzel borított, tápanyagban szegény, tőzegesedő, jellegzetes megjelenésű élőhelyek. A zsombékok olykor 1 m-t is elérő sáscsomók. A zsombékok közötti részek a vízzel borított semlyékek. A semlyékek adnak otthont különös vízi gerinctelenek és a ma már igen ritka védett növénynek.

fejeték tanösvény
Az egykori vízi világ sajnos mára szinte teljesen kiszáradt