Hírek, aktualitások

Ökoturisztikai fejlesztés Bugacon – új információs központ és kültéri bemutatóelemek is készültek

logóLezárult a természeti, kulturális és történelmi örökségeink bemutatását, fogadótér kialakítását célzó projekt Bugacon a Kiskunsági Nemzeti Park Igazgatóságnál. A fejlesztés 286,56 millió Ft vissza nem térítendő európai uniós támogatásból valósult meg. Különböző programok szervezését és lebonyolítását segíti a Bugac térségébe érkező látogatók számára a projekt keretében megvalósított Puszta Kapuja Információs Központ, amely fogadó- és bemutató épületként is szerepet tölt be.

Bócsa-Bugac buckavilága a Kiskunsági Nemzeti Park legnagyobb, és domborzatát tekintve is legváltozatosabb része. A területen két nagy buckavonulat húzódik végig, a buckasorokat északkelet felől a bugaci puszta váltja fel. A projekt keretében megépült Puszta Kapuja Információs Központ – nevéhez híven – valóban a bugaci puszta kapuja, innen lehet eljutni a nemzetközi szinten is ismert élőhelyre. Segítségével a látogatók bepillantást nyerhetnek a homokpuszták világába, a táj történetébe, változásaiba, a múltban itt élt emberek hétköznapjaiba. Arra is választ kaphatnak, miért lettek az itteni homokterületek természetvédelmi oltalom alá helyezve és miért váltak a Natura 2000 hálózat részévé.

Puszta kapuja
A Puszta Kapuja Információs Központ épülete a Karikás Csárdával szemben található Bugacon
Fotó: Varga Péter

Az épületben két kiállítási egységet alakítottak ki interaktív elemekkel dúsítva. A „Pásztorélet” című az egykori pásztorvilágot mutatja be. A külterjes állattartás évszázadokon keresztül hatással volt a tájra, ami nagyban befolyásolta a terület ökológiai viszonyait. A „Bugaci buckák között” című kiállítás átvezet minket a pusztai természetbe, közelebb hozza a közönséghez a puszta különleges élővilágát, felvillantja ennek a rendkívüli, változatos ökoszisztémának az értékeit.

Az információs központ kertjébe rovarhotelt, több játékot, például egy ökológiai társasjátékot helyeztek. A Pásztormúzeumhoz vezető földút mellett pihenőhely készült, további ismereteket adva a puszta növény- és állatvilágáról, a Pásztormúzeumnál pedig fotópont található. Az 1100 m hosszú Boróka tanösvény is kiegészült új információs táblákkal és élményelemekkel, mint például erdei xilofon és játéktávcső. A projektből készült kültéri helyszínek már látogathatók, a Puszta Kapuja Információs Központ 2024. tavaszán nyitja meg a kapuit.

installáció
Fotó: Kiss Mónika

A beruházás a Széchenyi 2020 program keretében, „A puszta kapuja – természeti, kulturális és történelmi örökségeink bemutatása, fogadótér kialakítása Bugacon” című, a KEHOP-4.1.0-15-2016-00052 azonosítószámú projektben, európai uniós támogatásból valósult meg a 2016.10.18. és 2023. 12.15. közötti időszakban.

puszta kapuja
A Puszta Kapuja Információs Központ épülete a Karikás Csárdával szemben található
Fotó: Varga Péter
puszta kapuja
Az épület hátsó oldala
Fotó: Kiss Mónika
kerti játék
Az információs központ kertjében kültéri játékok is találhatók
Fotó: Kiss Mónika
fotópont
A Pásztormúzeumhoz fotópont is került
Fotó: Kiss Mónika
kültéri tábla
A Pásztormúzeumhoz vezető földút mellett pihenőhely készült, ismertető táblákkal a puszta növény- és állatvilágáról
Fotó: Kiss Mónika
távcső
Az 1100 m hosszú Boróka tanösvény is kiegészült új információs táblákkal és élményelemekkel, mint például erdei xilofon és játéktávcső
Fotó: Kiss Mónika

kiadvány

térkép