A Kiskunságban is rajzik a keleti rablópille
Soha nem volt még adata a Kiskunságban ennek a Magyarországon fokozottan védett rovarfajnak
Soha nem volt még adata a Kiskunságban ennek a Magyarországon fokozottan védett rovarfajnak
2023. június 22-től Bács-Kiskun és Csongrád-Csanád vármegyékben elrendelésre kerül a tűzgyújtási tilalom.
A tavaszi, kora nyári hónapokban számos növény bontogatja szebbnél szebb virágát, viszont vannak olyan fajok, akik ezt az időszakot kevésbé hivalkodva, csendesebben élik meg.
Minden június várt eseménye, hogy a három éve a Tisza iszapjában fejlődő tiszaviráglárvák a felszínre jöjjenek, megkezdjék átalakulásukat és néhány órás násztáncukat, mielőtt befejezik életüket.
A június 16-i-i vizsgán 12 fő tett sikeres polgári természetőr vizsgát.
Kollégánk, dr. Mizsei Edvárd, a rákosi vipera védelmi program kiskunsági koordinátora, a Magyar Tudományos Akadémia Környezetvédelmi Tudományos Ifjúsági Pályadíját vehette át 2023. június 12-én.
Egy Sükösd melletti homokbánya frissen megbontott partfalát teljesen birtokba vették és belakták a partifecskék. A napokban több mint ezer példányt gyűrűztek meg közülük.
A Kiskunsági Nemzeti Park Igazgatóság és a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület több helyszínen is várja az érdeklődőket a gólyafiókák gyűrűzésére az Igazgatóságunk működési területén június 12-én, 13-14-én.
Az utóbbi évtizedekben bekövetkező szárazodási folyamatok, valamint az emberi tájátalakítási tevékenységek (pl. víztározó kialakítása, a felszín bolygatása, feltöltése) miatt a természetes források jóval kevesebb számban lelhetők fel.
Szárazgyepek legelőin, illetve parlagokon feltűnő és gyakorinak mondható növényfaj a bókoló bogáncs (Carduus nutans).
A Kiskunsági Nemzeti Park Igazgatóság működési területén eddig csak három helyről ismert fajt fedeztek fel a nemzeti park szakemberei Mórahalomnál.
Nyári eleji kirándulásaink alkalmával még találkozhatunk a nyílt homoki gyepek egyik karakteres növényével, a homoki báránypirosítóval (Alkanna tinctoria). Ez a védett növény már kora tavasztól mutatja apró kis kék virágait.
Már tojásokon ülnek a partifecskék és a gyurgyalagok, ezért fokozottan kell óvni a homokfalakban zajló költéseket a bolygatástól. A kiskunmajsai Bács-Bau System Kft. felelősen járt el, miután a telephelyén megtelepedtek a madarak.
A Petőfi emlékév alkalmából ingyenes tematikus túráinkon a költő verseit hívjuk segítségül, hogy a korabeli táj értékeit összevessük a jelenlegi táj változásaival. Jelentkezzen túráinkra!
A Magyar Nemzeti Parkok Hete 2023 rendezvény nyitóhétvégéjének május 26-29. között a balatonfüredi Tagore sétány ad otthont, kapcsolódva a Balatoni Hal- és Borfesztivál rendezvényéhez. Keressék a Kiskunsági Nemzeti Park standját!
Igazgatóságunk vagyonkezelésében levő homogén nádast alakítottak át nyílt vizű szikes mocsárrá a bivalyok Katymár határában, ahol egy helyi állattartó magyar házi bivalyai végzik a természetvédelmi célú élőhely kezelést.
Csehországban gyűrűzött barna kányát észlelt egy hivatásos vadász munkavégzés közben Dócon. Az adat azért is érdekes, mert nem gyakran sikerül leolvasni gyűrűszámot ennél a fajnál.