Idén is költhet a kucsmás sármány a Bácskában
A dekoratív kucsmás sármány egyelőre ritka vendég hazánkban. Elsősorban a mediterrán térségben költ: Olaszországban és attól keletre, a Balkán-félszigeten, a Fekete-tenger partvidékén, Kis-Ázsiában a Kaszpi-tengerig, Iránig jelen van.
Magyarországon 1995-ben figyelték meg először, Tiszanánán. A következő megfigyelés Pélyen ezután öt évet váratott magára, de 2000-től kezdve évente van egy-egy észlelése. 2010-ben Bácskában, Igazgatóságunk működési területén is megjelent. 2017-ben bizonyítást nyert a hazai költése, Kunbaján talált fiókás fészket Haraszthy László, és Csávoly közelében is megfigyeltek már élelmet hordó tojót.
A Körös-Maros Nemzeti Park Igazgatóság működési területén Kübekháza és Makó környékén, valamint a Csanádi-pusztákon is többször felbukkant az elmúlt években. Makónál is megfigyeltek idén egy fészeképítő példányt, május végén pedig Baranya megyéből is jelezték a faj jelenlétét.
A faj a megfigyelések szerint északi terjeszkedésbe fogott az elmúlt évtizedekben, már Németországban is felbukkant. Várhatóan egyre többet fogunk találkozni hazánkban ezzel a szép madárral.
A verébalakúak rendjébe tartozó kucsmás sármány testének nagy része napsárga, fején jellegzetes, kucsma formájú mintázat található. Erős csőre utal arra, hogy magevő, de táplálékát nyáron rovarokkal és pókokkal egészíti ki, fiókáik is javarészt ezzel eteti.
Az alacsonyabban fekvő, nyílt élőhelyeket kedveli, ahol sűrű a cserjeszint. Gyümölcsösökben, szőlőkben, mezőgazdasági területeken egyaránt megtelepedhet – Csávoly és Kunbaja térségében például repceföldön fészkelnek. Állományát negatívan befolyásolhatja az intenzív, sok növényvédőszert használó mezőgazdaság. Vonuló, a telet Délkelet-Ázsiában tölti.