Hírek, aktualitások

A Peszéri-erdő a Kiskunság egyik ékköve

Bács-Kiskun megye északi részén, Kunpeszér község határában rejtőzködik a homoki erdőssztyeppek napjainkra fennmaradt egyik legértékesebb, fajokban leggazdagabb képviselője, a Peszéri-erdő. A neve kicsit félrevezető, mert nemcsak változatos erdőállományai, hanem az ezekhez társuló homoki gyepek, valamint mocsár- és láprétek miatt is féltő gonddal óvjuk.

A Peszéri-erdő területe a környezetével együtt nagyszabású erdei élőhely-rekonstrukciós program központi helyszíne. Ezzel azt kívánjuk elérni, hogy a kiemelt jelentőségű természetmegőrzési terület a jövőben őshonos fajokban gazdag és sokak számára látogatható, vonzó kutatási és turisztikai célpont legyen.

Fotó: Molnár Péter

A 2017-ben útjára indított, OAKEYLIFE néven zajló ötéves program az Európai Unió és az Agrárminisztérium társfinanszírozásában, három szervezet (KEFAG Kiskunsági Erdészeti és Faipari Zrt., Kiskunsági Nemzeti Park Igazgatóság, Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület) együttműködésében valósul meg. A projekt címe a kocsányos tölgy kulcsfontosságát hangsúlyozza a területen.

A program a Natura 2000 fenntartási céljainak teljesítését fenyegető helyi veszélyeztető tényezők, elsősorban az idegenhonos, fás szárú (nyugati ostorfa, zöld juhar, mirigyes bálványfa és kései meggy) és lágy szárú (selyemkóró, kanadai és magas aranyvessző) növények visszaszorítására törekszik.

Az aktív helyreállítási munkákkal növelni kívánjuk a közösségi élőhelytípusok kiterjedését, és javítani ezek természetvédelmi helyzetét. Mindennek eredményeként várhatóan növekedni fog a közösségi jelentőségű, természetvédelmi szempontból kiemelkedő állatfajok (díszes tarkalepke, szarvas-álganéjtúró) egyedszáma, és gyarapodnak a közösségi jelentőségű növényfajok (mocsári kardvirág, homoki nőszirom) állományai is.

Fontos a környezeti nevelés

A kecskeméti Arborétumban, a Vackor Vár Erdei Iskolában és a Peszéri-erdőben a projekt indulása óta folyamatosan természetvédelmi szemléletformáló tevékenységek zajlanak. A kunpeszéri óvodások és iskolások Madarász-ovi és Madarász-suli foglalkozások keretében rendszeresen járnak a Peszéri-erdőben a helyi természetvédelmi őrkerület-vezetővel, aki a környezet szeretetét játékos feladatok révén juttatja el a gyermekekhez. A gyerekek testközelből ismerhetik meg a terület jellegzetes élőhelyeit, és tanulmányozhatják az erdő legnagyobb átmérőjű kocsányos tölgyfáját.

A kunpeszéri óvoda kertjében egy kis lepkekertet is kialakítottak olyan virágágyással, amelybe az ültetést és a növények ápolását az óvónénik segítségével a gyermekek végzik. A kicsik itt biztosan megtanulják, hogy ők is hozzájárulhatnak a természeti értékek megóvásához. Az OAKEYLIFE-program támogatásával zajló mozgásos, ügyességi játékokon és rajzpályázaton, valamint környezetismereti járási versenyen olyan részvevők is szórakozva tanulhatnak az erdők világáról, akik eddig még nem juthattak el a Kunpeszérhez közeli erdőbe.

Madarász-oviban a kunpeszéri ovisok

Új oktatóközpont is nyílt

Az erdészházak történetei szorosan összefonódnak erdeink múltjával. Így van ez a Peszéri-erdőben is, ahol két, „évszázados” erdészház található. Az északi részen található már az 1846-ban kiadott uradalmi térképen is megtalálható. Innen irányította a kor erdésze a Koháry–Coburg-uradalom helyi erdőgazdálkodását. A déli erdészház pedig a XX. század első felében készült el. Ez utóbbit vásárolta meg a Kiskunsági Nemzeti Park Igazgatóság abból a célból, hogy autentikus környezetben (a projektterület szinte kellős közepén) szervezhessük és mutathassuk be a projekt természetvédelmi erdőkezeléssel, illetve a természeti értékek megőrzésével összeegyeztethető erdőgazdálkodással kapcsolatos tevékenységeinket.

Az oktatóközpont a Peszéri-erdőben

Az erdészház felújítása egy év alatt elkészült – ügyelve arra, hogy a fő-, illetve a melléképület jellege semmit ne változzon. Az eredeti tetőszerkezetet, a vályogfalakat és a csaknem százéves fapadlózatot sikerült megmenteni és felújítani úgy, hogy remélhetőleg a következő száz év használatára is alkalmas legyen.

2019 őszétől a két épület szakmai csoportok, illetve az érdeklődő természetkedvelők számára szolgál bemutató- és oktatóközpontként. Kunpeszéren, a főút mellett információs tábla jelöli a Peszéri-erdő bejáratát a látogatók számára.

A Peszéri-erdő jellegzetes állománytípusait, fajait és természeti értékeit bemutató négy kilométer hosszú, szabadon látogatható tanösvény kiindulópontja is itt található. A tanösvényt végigjárva mindenki betekintést nyerhet a homoki erdőssztyepp-erdők napjainkra fennmaradt egyik legértékesebb, fajokban leggazdagabb képviselőjének élővilágába.

A tanösvény egyik állomása

Az oktatóközpontban végzett oktatási-képzési tevékenységek palettája meglehetősen széles, hiszen a Peszéri-erdőhöz, illetve az alföldi erdőkhöz kötődő jelenlegi és jövőbeli szakemberek is nagyon változatos csoportokból kerülnek ki. A szervezett képzések során a Szent István Egyetem Mezőgazdaság- és Környezettudományi Karának természetvédelmi mérnök alapszakos hallgatói 2019-től választható tantárgy keretében szerezhetik meg az alföldi erdők természetvédelmi kezelésével kapcsolatos ismereteket, tapasztalatokat. A hazai erdésztechnikus képzés résztvevői a gyakorlatban, a Peszéri-erdőben tesztelhetik és fejleszthetik ismereteiket 2020-tól. Fontos, hogy a leendő szakemberek „tő mellett” sajátíthassák el azokat az alapvető ismereteket, amelyekkel hozzájárulhatnak az élővilág fajgazdagságának megőrzéséhez, illetve fenntartható erdőgazdálkodást végezhetnek az alföldi erdőkben.

Tavaly már ez az oktatóközpont adott otthon az MTA-ÖK Ökológiai és Botanikai Intézete és a Kiskunsági Nemzeti Park Igazgatóság közös szervezésében immár hatodik éve megvalósuló kutatótábornak. Itt fogadják a Peszéri-erdőben végzett, természetvédelmi célú önkéntes munkákra jelentkezőket, és gondoskodnak számukra az alapvető infrastrukturális feltételekről. Örömteli, hogy már az idén több mint kétszáz önkéntes járult hozzá munkájával ahhoz, hogy az inváziós növényfajokat kiszorítsák az erdőből, és így segítsék a természeti értékek fennmaradását.

Az OAKEYLIFE projekt keretében a különböző típusú beavatkozásokkal kapcsolatban szerzett és gyakorlatban tesztelt tapasztalatok alapján ajánlásokat és jó példákat fogalmazunk meg a hasonló problémákkal szembesülő területkezelők és gazdálkodók részére. Mindez azt a célt szolgálja, hogy a program sikeres megvalósítása hazánkban elsőként fogja egy teljes NATURA 2000 terület léptékében mind természetvédelmi, mind gazdasági oldalról is fenntarthatónak tekinthető pályára állítani az erdőgazdálkodási és erdőkezelési tevékenységeket (http://oakeylife.hu).

Forrás: Dr. Vadász Csaba, Dr. Andrési Dániel, Abonyi Anita cikke alapján