Hírek, aktualitások

Indián nyárra várva

A nyár már elbúcsúzott, és a hüllők aktív időszaka is lassan a végéhez ér. Ugyanakkor szeptember végén-október elején a kellemes napsütés sokszor előcsalja a gyíkokat a búvóhelyeikről. Ilyenkor megelehetősen szelídebbnek tűnnek, amely annak köszönhető, az alacsony hőmérséklet miatt a testük is lassabban melegszik át, ezáltal ilyenkor lassabban mozognak.
Igyekeznek még az utolsó napfényből is részesedni és átmelegíteni testüket, hogy a hosszú inaktív időszak előtt még zsákmányszerzéssel feljavítsák kondíciójukat. A jó természetességi állapotú füves élőhelyeinken több hüllő (köztük számos gyíkfaj) él. Ezek az élőlények is olyan védett természeti értékek amelyekről sokszor csak akkor veszünk tudomást, ha a megfelelő időben keressük őket. A Natura 2000 kaszálók hagyásterületei is hozzájárulnak, hogy  a gyepek sokszínűsége, fajgazdagsága megmaradjon.  Sok más előny mellett a búvóhelyek, és a rovartáplálék fennmaradását segítik a gépi kaszálás után. Emiatt számos egyéb védett faj mellett a hüllők is megtalálhatóak az ilyen jellegű gyepeken, míg a hagyásterületek nélkül kaszált gyepeken kedvezőtlenebb feltételek várnak rájuk.

A hűvös időben egy elhagyott pocoklyukból előbújt homoki gyík a kora őszi meleg napsugarakat élvezi (fotó: Turny Zoltán)
Fiatal zöld gyík megjelenése még alig idézi a felnőtt egyedek nászidőszakra jellemző smaragdzöldes, a hímeknél türkizkékes színeit (fotó: Nagy Bence)

Szöveg: Turny Zoltán