Hiánypótló munka jelent meg a hazai síkvidéki élőhely-rekonstrukciók lehetőségeiről és tapasztalatairól
A természetes élőhelyek ökológiai állapotának javítása, és kedvező állapotban való fenntartása közérdek. Ez mindenki számára világossá válik, amikor arra gondol, hogy milyen jó lenne kimozdulni, megnézni a Duna-part öreg erdőiben a hóvirágokat, közben fülelni a harkályokra vagy a közeli pusztán futni egyet az alkonyati unka koncertet hallgatva. Senki nem egy akácosra vagy kiszáradt csatornára gondol, amikor úticélt választ magának. A természetben való időtöltés egészségesebbé teszi a társadalmat és kitisztítja az agyakat. Még a természetes rendszerek egyes elemeivel való találkozás is örömteli meglepetést okozhat, például mikor egy parkban a macskabagoly ránk néz egy öreg fáról vagy színes lepkék kavalkádját pillantjuk meg egy városi méhlegelőn. Ezek természetesen a társadalmi hasznosság jéghegyének még csak egy-egy apró jégkockáját jelentik. A természetvédelem egy bonyolult szakma, amelyet elhivatott szakemberek ezrei művelnek nap, mint nap Magyarországon is. Ennek természetesen eredményei is vannak, pedig a törekvések elérését olyan komoly „ellenfelek” is nehezítik, mint például a globális klímaváltozás.
Az „Élőhely-rekonstrukciók lehetőségei és tapasztalatai Magyarország síkvidéki területein” című könyv azzal a céllal íródott, hogy bemutassa a természetvédelem élőhely helyreállítások kapcsán elért eredményeinek egy szeletét. A könyv a szakemberek és az érdeklődők számára is hasznos lehet, azaz mindenkinek, akiket érdekelnek az élőhely-rekonstrukciók, vagy akár részt is akarnak venni ezek tervezésében és kivitelezésében. Erre szolgálnak a könyv gyakorlati útmutatói, és a 33 esettanulmány, amelyek bebizonyítják, hogy lehet eredményeket elérni. Az általános részeket, amelyekben az élőhelyrekonstrukciók jelentőségét tárgyaljuk, igyekeztünk úgy megírni, hogy olyan gondolatok is szerepeljenek bennük, amelyek a korábbi szakirodalmakban nem, vagy csak ritkán jelentek meg.
A természetes élőhelyek pusztulása, beleértve a szárazodás okozta széleskörű problémákat egyre látványosabb. Ennek szellemében, 2024-ben életbe lépett az EU természet-helyreállítási rendelete, illetve hazánkban is számos multidiszciplináris szakértői csoport alakult azzal a céllal, hogy segítsék a természetvédelmet. Ezek új lendületet adnak az élőhely-rekonstrukciós beavatkozásoknak. A fentiek miatt nagyon időszerű volt egy ilyen mű kiadása, mivel hazánkban még nem született olyan könyv, amely az ökoszisztémák széles körét érintő élőhely-rekonstrukciókkal foglalkozna, így a tisztelt olvasó most egy hiánypótló kiadványt tart a kezében.
A kiadvány elkészülte a rákosivipera-védelmi LIFE-projekt keretében valósult meg a Kiskunsági Nemzeti Park Igazgatóság kiadásában. Reméljük, hogy a könyvben szereplő információk és útmutatók segíteni fogják mind az élőhely-rekonstrukciókkal kapcsolatos további tudásátadást, mind pedig – és ez a legfontosabb – konkrét élőhelyfejlesztések megvalósulását.
A képekkel és ábrákkal gazdagon illusztrált teljes kötet itt érhető el.
Dr. Kelemen András
a kötet egyik szerkesztője és szerzője
Ugyancsak nagy hasznossággal bír a "Jógyakorlatok gyep- és vizesélőhely-rekonstrukciókban. Lehetőségek és tapasztalatok Magyarország síkvidéki területein" című munka is. Ebben a kiadványban a rákosi viperához kapcsolódó, és más projektekben végzett élőhely-rekonstrukciók során alkalmazott jógyakorlatokat gyűjtöttük össze, hogy alapot nyújtsunk a remélhetőleg egyre szélesebb körben kivitelezésre kerülő élőhely-helyreállítási munkákhoz.
A füzet itt érhető el.