Hegyvidéki páfrányfajt találtunk Tass környékén!
Kollégáink nemrég egy tő karéjos vesepáfrányt találtak a tassi Darányi-erdőben. A faj azért érdekes, mert leginkább hegyvidéki élőhelyeken találkozhatunk vele. A rendelkezésre álló ismereteink szerint a Kiskunsági Nemzeti Park Igazgatóság működési területén ezidáig egyetlen kiskunfélegyházi előfordulása volt ismert.
A pajzsikafélék (Aspidiaceae) családjába tartozó karéjos vesepáfrány (Polystichum aculeatum) közepes termetű (40-80 cm) faj. Lándzsás, kétszeresen szárnyas levelei 20-70 cm szélesek, a levélnyélen és a gerincen pelyvaszőrök figyelhetők meg. A felül fényes és kissé bőrnemű, kopasz lemezek eleinte világos vagy középzöld, később pedig sötétzöld színűek. A szárnyak levélgerinc melletti felső szárnyacskája jóval nagyobb a mellette levőknél. Karéjosan, vagy durván fogas. Fátyolkái pajzs alakúak. A másodrendű levélkék csúcsuk felé kihegyesednek, az elsőrendű levélke gerincével hegyesszöget zárnak be.

A karéjos vesepáfrány mészkedvelő növény. Élőhelyei között leginkább a sziklás bükkösök, az üde hárs-kőris sziklaerdők, a keményfás ligeterdők, a gyertyános-tölgyesek, az erdei fenyvesek és telepített fenyvesek említhetők. A faj számára alkalmas mikroklimatikus adottságok megléte esetén időnként nyitott kutakban is fellelhetjük, az Alföldön pedig erdei árkokban és falakon is megfigyelhető.
Az 1982-ben védetté nyilvánított karéjos vesepáfrány természetvédelmi értéke 5000 Ft.

Felhasznált források:
https://termeszetvedelem.hu/talalati-oldal/?type=vedett-fajok&id=115