Fokozott óvatosságot kérünk a szabadtéri tüzek megelőzése érdekében
A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (NÉBIH) és a Belügyminisztérium Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóságának egyetértésével 2026. június 26. 00:00-tól elrendelésre került az országos tűzgyújtási tilalom.
A hosszan tartó hőség és csapadékhiány jelentősen növeli a szabadtéri tüzek kialakulásának kockázatát. Néhány nappal ezelőtt, június 22-én tűzeset volt Bócsa külterületén, amely érintette a fokozottan védett természeti területet is. A tűz oltását a Kiskőrösi hivatásos, illetve a Soltvadkerti önkormányzati tűzoltók végezték. Szerencsére a lángokat még az avar- és cserjeszintben sikerült megfékezni és eloltani. A 0,2 hektáros - tűzzel érintett - területeken természeti érték károsodására, sérülésére utaló nyomokat nem találtunk.
Kollégáink a tűzzel érintett helyszínt folyamatos ellenőrzik, és az elkövetkező napokban is állandó készenlétben végzik feladataikat.
A magas hőmérsékleten a kiszárad fű, avar és cserjék rendkívül könnyen meggyulladnak, ezért fokozott figyelem szükséges!
Természetvédelmi területeken, erdőkben bekövetkező tüzek nemcsak a növényzetet károsítják, hanem veszélyt jelentenek a teljes élővilágra, a talajra, annak működésére is.
A tűz veszélyt jelenthet:
- a vadon élő-, védett- és fokozottan védett élővilágra,
- károsítja a felszínen, de a talajlakó gerinctelen élővilágot is,
- elősegíti az invazív növényfajok terjedését,
- élőhelyek ökológiai állapotát megváltoztatja hosszú távon.
Számos faj a nyári időszakban költ és neveli az utódait. A gyorsan terjedő tüzek következtében számos faj (hüllők, kétéltűek, földön fészkelő madárfajok stb.) nem képes elmenekülni
A természetjárók, a kirándulók és a mezőgazdasági területen dolgozók, gazdálkodóink felelőssége kiemelkedően fontos, ezért kérjük az alábbiak fokozott betartását:
- tűzgyújtási szabályok betartása
- dohányzási tilalmak betartása
- hulladék, különösen palackok elhagyásának kerülése
- tűz vagy annak gyanújának azonnali jelzése
A saját és a környezetünkben élők egészségének megóvása érdekében tartsuk be az alábbiakat:
- 11 és 16 óra között kerüljük a napon való tartózkodást
- fogyasszunk sok vizet, figyeljünk a folyadékpótlásra,
- még fokozottabban figyeljünk a gyermekekre és az idősekre,
- tegyünk friss vizet az állatoknak,
- a felmelegedett gépjárműbe, kennelbe, előszobába, sátorba stb. ne zárjunk élőlényt
Veszély esetén a 112-es segélyhívószámot kell tárcsázni!